חוזר מנכ"ל בנושא שירותי בריאות לתלמיד

הורים יקרים,

לידיעתכם הפיקוח על שירותי הבריאות לתלמיד הוא באחריות משרד הבריאות. שירותי הבריאות ניתנים על פי "סל השירותים" המתחייב מנוהל שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות.

שירותי הבריאות לתלמיד ניתנים לתלמידים בגני ילדים מגיל חובה ועד כיתות ט' על ידי 3 גורמים:

  • במחוזות צפון, חיפה, ירושלים – חברת נטלי
  • במחוזות מרכז ותל-אביב – חברת פמי פרימיום
  • במחוז דרום – משרד הבריאות.

בחוזר מנכ"ל 2.2-1 שירותי הבריאות לתלמיד תוכלו למצוא את מספרי הטלפון של ספקי השירותים.

חתימה על הצהרת בריאות
לקראת תחילת שנת הלימודים תתבקשו לחתום, כל שנה מחדש, על טופס הצהרת הורים על בריאות ילדם. המידע שתעבירו באמצעות טופס ההצהרה חיוני להיערכות המוסד החינוכי בשגרת יום הלימודים ובפעילות החוץ-מוסדית.

מה עושים במקרה חירום?
שירותי עזרה ראשונה לתלמידים במוסדות החינוך, בבתי הספר ובגני ילדים, ניתנים באמצעות מגן דוד אדום (מד"א) החל מחודש אפריל 2013. מטרת השירות היא להעניק טיפול רפואי ראשוני לתלמידי מוסדות החינוך במקרה של היפגעות או פציעה במהלך פעילות רשמית במוסד החינוכי, בשעות הלימודים. הטיפול ניתן באמצעות מטפל של מד"א המגיע לבית הספר או לגן הילדים. השירות אינו ניתן לפעילות חוץ-מוסדית.

חוזר מנכ"ל 2.2-83 שירותי עזרה ראשונה ופינוי תלמידים מפרט:

  • מהן ההנחיות במקרה של פגיעה או פציעה בפעילות רשמית במוסד החינוכי
  • מהן ההנחיות במקרה של פגיעה או פציעה בפעילות רשמית מחוץ למוסד החינוכי
  • מה יש לעשות במקרה שצריך לפנות תלמיד ובסמכות מי לקבוע זאת
  • באילו מצבים זכאים להחזר הוצאות פינוי לבית חולים
  • על מי חלה חובת הדיווח

מה לגבי בריאות השיניים?
משרד החינוך מבקש לפתח בקרב התלמידים מודעות לשמירה על בריאות הפה והשיניים, באמצעות חינוך ועידוד לאימוץ כללי התנהגות נכונים, הקפדה על היגיינת הפה ועל צחצוח השיניים, המעטה באכילת ממתקים והימנעות משתיית משקאות ממותקים. כל אלה יסייעו במניעת העששת.

שירותי בריאות השן לתלמיד מופעלים כשירות חובה לתלמידים בגני ילדים מגיל חובה ועד כיתות ט'. מטרת השירותים היא לקדם את בריאות הפה והשיניים של התלמידים, להקנות מיומנויות הדרושות לשמירה על בריאותם ולתרום לבניית סביבה תומכת בריאות במוסדות החינוך.

השירותים מופעלים בשיתוף מלא ובתיאום עם הצוותים החינוכיים.

בחוזר מנכ"ל 2.2-85 תוכלו למצוא את רשימת רופאי השיניים המחוזיים שאפשר לפנות אליהם לתמיכה והתייעצות וכן את רשימת מרכיבי השירות, מי מספק ומי מממן אותם.